Монастириський район входить до складу Тернопільської області. На південному заході він межує з Івано-Франківською областю, на сході і півночі – з Бучацьким та Підгаєцьким районами. Його територія з півночі на південь
– 37 кілометрів, із заходу насхід- 31 кілометр і складає 0,6 тис. квадратних кілометрів.
У районі 51 населений пункт, де проживає біля 27 тис. осіб. На території району знаходяться Монастириська та Коропецька ОТГ.
Районний центр – місто Монастириська розміщений на берегах річки Коропець з населенням понад 6 тис. осіб, на відстані 90 км від обласного центру та 50 км від м. Івано-Франківська
Достовірних відомостей про заснування міста немає. За переказами, поселення виник ло в кінці ХІ – початку ХІІ ст., що підтверджу ють залишки городища часів Київської Русі. Основою поселення був монастир. Від нього, ймовірно, й походить назва міста.
Перша письмова згадка про поселення датована 1454 року (за іншими даними – 143 7 р.). У 1557 році місто отримало магдебурзьке право.
Розвиткові міста сприяв торговельний шлях, який проходив через Монастирська з Поділля до Галича і далі – на Львів. У 70-их роках ХІХ століття тут споруджено тютюнову фабрику, де в 1912 році працювало 1130 робітників .
У селі Велеснів народився український фольклорист, етнограф, академік Володимир Гнатюк. З 1969 року тут працює меморіальний музей ученого. Із села Чехова походить письменниця, видавець і громадський діяч Олена Кисілевська, яка вперше в Західній Україні 1929 року запровадила міжнародний День Матері (друга неділя травня). Устя-Зелене – батьківщина художника Юліана Панькевича.